Tilozin 50%

Tilozin 50%

Sastav

Supstance Količina
Tilozin tartarat 20 mg/g
Nosač do 1.000 mg
Pakovanje 1x100g, 1x500g ili 1x1000g

Tilozin 50%

Prašak za peroralnu primjenu u vodi za piće. Za upotrebu u veterinarstvu.

Tilozin je makrolidni antibiotik, produkt bakterije Streptomyces fradiae. U osjetljivim bakterijama veže se na 50S podjedinicu ribozoma te na taj način inhibira sintezu bjelančevina. Po tipu djelovanja je bakteriostatik. Tilozin djeluje protiv Gram-pozitivnih bakterija (Streptococcus spp., Staphylococcus spp., Erysipelolhrix rhusiopathiaee, Clostridium spp., Trueperella (Ircanobocterium) spp., Actinomyces spp.) te nekih Gram-negativnih vrsta (Histophila spp., Mannheimia spp., Pasteurella spp.) i Mycoplasma spp.

Farmakološki podaci

Tilozin tartrat se dobro resorbuje iz gastrointestinalnog sistema, primarno iz crijeva. Široko se distribuira u tkivima gdje postiže visoke koncentracije, osim penetracije u cerebrospinalnu tečnost. U plućima je koncentracija tilozina 7-10 puta veća nego u plazmi, a također je znatno viša i u mlijeku što je značajno u liječenju mastitisa (Streptococcus spp. i Staphilococcus  aureus). Nakon injekcije u mišić tilozin djelotvorni nivo u krvi postigne vrlo brzo (1-2 sata). Poluvrijeme eliminacije iz plazme kod svinja iznosi 1,6-3,6 sati. Metabolizira se u jetri, a izlučuje izmetom (žuč) i mokraćom.

Ciljne vrste:

Svinje i brojleri.

Indikacije

TILOZIN 50% namijenjen je za primjenu kod svinja i brojlera u terapiji infekcija uzrokovanih mikroorganizmima osjetljivim na tilozin. Kod svinja se koristi za liječenje respiratornih i gastrointestinalnih infekcija (dizenterija, ileitis, enzootska pneumonija i dr.). Kod brojlera se koristi u liječenju respiratornih i crijevnih infekcija ( CRD, nekrotični enteritis, infektivni sinuzitis i dr).

Kontraindikacija

  • Tilozin je kontraindiciran kod životinja preosjetljivih na njega ili druge makrolide ( npr. eritromicin).
  • Kod konja tilozin uzrokuje tešku do fatalnu dijareju pa se kod ovih životinja ne koristi.
  • Ne koristiti kod životinja s oslabljenom funkcijom jetre.
  • Ne koristiti kod nesilica i ćurki.
  • Ne davati kunićima, zamorcima i hrčcima te općenito životinjama za koje ovaj proizvod nije namijenjen.

Način upotrebe i doziranja

Lijek se daje peroralno putem vode za piće.

  • Svinje: 0,5 g na 1 l vode za piće (50 g na 100 l vode za piće tokom 3-5 dana).
  • Brojleri: 1 g na 1 l vode za piće ( 100 g na 100 l vode za piće tokom 3-5 dana).

Kod svinja i peradi ne koristiti u čistom obliku nego prije  primjene ukupnu količinu lijeka rastvoriti u manjoj količini vode, a tek onda pomiješati s ukupnom količinom vode za piće. Nakon dodavanja lijeka ukupnoj količini vode, takva voda za piće mora biti utrošena u roku od 24 sata. Lijek se koristi uvijek u dnevno svježe pripremljenoj otopini.

Tokom terapije s proizvodom Tilozin 50%, životinjama treba uskratiti pristup drugim izvorima vode za piće.

Karenca

Meso (mišići) i jestiva tkiva tretiranih životinja (svinja i brojlera ) nisu za ljudsku upotrebu tokom tretmana, kao i 2 dana nakon posljednjeg davanja lijeka.

Tilozin 50% ne smije se primjenjivati kod nesilica.

Posebna upozorenja

Neželjena djelovanja
Ponekad se zapaža odsustvo apetita, eritem, pruritus, dijareja, edem  i prolapsus rektalne mukoze kod svinja. Prekid terapije dovodi do oporavka, a dodatna terapija nije potrebna.

Učestalost pojave neželjenih reakcija je određena u skladu sa slijedećim pravilima:

  • vrlo često (više od 1 od 10 tretiranih životinja na 100 liječenih životinja)
  • povremene (više od 1, ali manje od 10 životinja na 1000 liječenih životinja)
  • rijetke (više od 1, ali manje od 10 životinja na 10.000 liječenih životinja)
  • veoma rijetke (manje od 1 na 10.000 liječenih životinja, uključujući izolovane slučajeve).

Neželjeni efekti usljed predoziranja

Tilozin je relativno siguran lijek u većini slučajeva i kada dođe do prekoračenja doze. LD50 za svinje je više od 5 g/kg tj. mase p.o. i oko 1g/kg tj. mase dat i.m., mada su potvrđeni slučajevi šoka i uginuća kod prasadi od predoziranja tilozinom.

U slučaju pojave bilo kakvih neželjenih reakcija veterinar mora biti informiran i postupiti u skladu s odredbama člana 26. zakona o lijekovima koji se upotrebljavaju u veterinarstvu („Službene novine Federacije BiH“ br. 5/98 i 70/08).

Interakcije i inkompatibilnost s drugim lijekovima

Lijek je kompatibilan sa spektinomicinom, tetraciklinima, spiramicinom i polimiksinima.

Istovremena upotreba sa penicilinima, cefalosporinima i linkozaminima nije preporučljiva (postoji opasnost od smanjenja njihovog antibakterijskog djelovanja).

Ima nalaza da tilozin može dovesti do povećanja nivoa digoksina u krvi s posljedičnom toksikozom.

Zbog nedostatka studija mogućeg antagonizma tilozina, ovaj lijek nije preporučljivo aplicirati istovremeno s drugim lijekovima.

Napomene i mjere opreza

Zbog varijabilnosti u osjetljivosti različitih sojeva mikroorganizama na tilozin, uvijek kada je to moguće lijek treba davati na osnovu nalaza antibiograma. Ako to nije moguće, treba koristiti informacije o epidemiološkoj situaciji na terenu. Upotreba koja nije u skladu sa Uputstvom za lijek, može dovesti do povećanja zastupljenosti bakterija rezistentnih na tilozin te smanjiti efikasnost liječenja drugim makrolidnim antibioticima, zbog moguće unakrsne rezistencije. U in vitro ispitivanjima pokazano je da kod evropskih sojeva Brachyspira hyodysenteriae postoji visok stepen rezistencije na tilozin, što ukazuje da lijek neće biti dovoljno efikasan u terapiji dezinterije svinja.

Osobe koje su preosjetljive na tilozin ili druge makrolide trebaju izbjegavati kontakt s lijekom.  Tilozin kod ljudi može izazvati iritaciju kože, očiju ili respiratornog sistema. Makrolidi mogu izazvati alergijske reakcije koje mogu biti unakrsno povezane unutar predstavnika ove grupe antibiotika. Tokom manipulacije s proizvodom potrebno je nositi zaštitno odijelo, masku, naočale i rukavice, a nakon toga oprati ruke vodom i sapunom. Ukoliko je proizvod dospio na kožću ili u oči isprati vodom. Ukoliko se, nakon kontakta s lijekom, simptomi reakcije preosjetljivosti ispolje u vidu osipa i/ili svraba kože, treba potražiti pomoć ljekara. Otok lica, usana i očiju ili probleme s disanjem su ozbiljni simptomi i zahtijevaju hitnu medicinsku pomoć.

S neiskorištenim proizvodom ili praznom ambalažom postupa se u skladu sa Zakonom o upravljanju otpadom (Sl. novine FBiH br. 33/03).

Čuvanje

U originalnom pakovanju lijek se čuva  pri temperaturi do 25  °C.

Lijek se mora čuvati izvan dohvata djece i životinja.

Rok upotrebe

Otisnut na pakovanju (dvije godine od datuma proizvodnje, u originalnom pakovanju, pri temperaturi do 25  °C), zaštićeno od vlage i svjetlosti.

Nakon rastvaranja proizvod upotrijebiti odmah.

Način izdavanja

Lijek ne podliježe izdavanju.

Način primjene: Lijek može primjenjivati samo doktor veterinarske medicine/diplomirani veterinar („Ad manum veterinarii“).